Mətbuat şərhi 25 noyabr 2025
25–26 noyabr 2025-ci il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Müqəddəs Taxt-Taca səfər etmişdir
25–26 noyabr tarixlərində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Vatikan şəhərinə rəsmi səfəri çərçivəsində Müqəddəs Tax-Tacın Dövlət katibi Kardinal Pietro Parolin, həmçinin Dövlətlər və Beynəlxalq Təşkilatlarla Əlaqələr üzrə Katibi, arxiyepiskop Pol Riçard Qallager ilə görüşlər keçirmişdir.
Görüşlər Azərbaycan ilə Müqəddəs Taxt-Tac arasında formalaşmış güclü siyasi dialoqun və geniş formatlı əməkdaşlıq gündəliyinin davam etdiyini bir daha təsdiq etmiş, eyni zamanda dinlərarası dialoq, Cənubi Qafqazda sülh təşəbbüsləri, əldə olunmuş tarixi nəticələr, eləcə də humanitar və mədəni layihələr üzrə fikir mübadiləsinin aparılmasına imkan vermişdir.
Müzakirələr zamanı tərəflər Azərbaycan–Vatikan münasibətlərinin artan dinamizmini yüksək qiymətləndirmiş, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Vatikanda dini və mədəni irsin qorunmasına yönəlmiş layihələrin mədəniyyətlərarası əməkdaşlığa verdiyi töhfəni xüsusi vurğulamışlar. Həmçinin Azərbaycanın multikulturalizm modeli, ölkədə bütün dini icmaların etiqad azadlığını təmin edən tolerant mühit, habelə regionda sülh prosesinə, bərpa təşəbbüslərinə göstərdiyi ardıcıl dəstək müzakirələrin əsas mövzularından olmuşdur. Nazir Ceyhun Bayramov həmsöhbətlərini Azərbaycan–Ermənistan normallaşma prosesinin son vəziyyəti barədə məlumatlandıraraq bölgədə davamlı sülh və inkişaf üçün yaranmış real imkanlara diqqət yönəltmişdir.
Səfər çərçivəsində nazir Katolik Kilsəsi rəhbərinin iştirakı ilə keçirilən Ümumi Audiyensiyada Papa XIV Leo həzrətləri ilə görüşmüş, ona Azərbaycan Respublikası Prezidentinin salamlarını çatdırmış və ölkəmizə rəsmi səfər dəvəti xatırladaraq yaxın zamanda bu səfərin reallaşmasına ümidini ifadə etmişdir.
Səfərin zamanı nazir eyni zamanda Vatikan Apostol Kitabxanası və Müqəddəs Pyotr Bazilikasını ziyarət etmiş və Azərbaycan Respublikasının Vatikandakı səfirliyinin inzibati ofisinə baxış etmişdir.

On November 25–26, 2025, Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, paid an official visit to the Holy See
As part of his official visit to Vatican City, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, held meetings with the Secretary of State of the Holy See, Cardinal Pietro Parolin, and with the Secretary for Relations with States and International Organizations, Archbishop Paul Richard Gallagher.
The exchanges once again underscored the solid political dialogue established between Azerbaijan and the Holy See, as well as the continued advancement of a broad cooperation agenda. They also offered an opportunity to share views on interreligious dialogue, peace initiatives in the South Caucasus, the historic progress achieved, and various humanitarian and cultural projects.
During the meetings, both sides expressed appreciation for the increasing momentum in bilateral relations and highlighted, in particular, the contribution of intercultural cooperation projects aimed at safeguarding religious and cultural heritage in the Vatican, carried out with the support of the Heydar Aliyev Foundation. The Azerbaijani model of multiculturalism, the environment of tolerance ensuring religious freedom for all communities, as well as Azerbaijan’s ongoing commitment to regional peace and reconstruction efforts, were also addressed.
Minister Jeyhun Bayramov updated his counterparts on the current state of the normalization process between Azerbaijan and Armenia, drawing attention to the concrete opportunities that have emerged for lasting peace and development in the region.
During the visit, the Azerbaijani minister also met Pope Leo XIV during the General Audience presided over by the Holy Father, to whom he conveyed the greetings of the President of the Republic of Azerbaijan. Minister Bayramov additionally reiterated the official invitation extended to the Pontiff to visit Azerbaijan, expressing the hope that such a visit may take place in the near future.
As part of the programme in the Vatican, the minister also visited the Vatican Apostolic Library, St. Peter’s Basilica, and the institutional office of the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Holy See.