Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Müqəddəs Taxt-Taca rəsmi səfəri çərçivəsində oktyabrın 16-da Müqəddəs Pavel Bazilikasını ziyarət edib
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Müqəddəs Taxt-Taca – Vatikana rəsmi səfəri çərçivəsində oktyabrın 16-da Müqəddəs Pavel Bazilikasının baş keşişi kardinal Ceyms Harvi ilə görüşüb.
Müqəddəs Taxt-Taca son 14 il ərzində altıncı dəfə səfər etdiyini xatırladan Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva bu illər ərzində dövlətlərarası əlaqələrin çox möhkəm təməl, qarşılıqlı hörmət və dostluq əsasında inkişaf etdiyini bildirib. Birinci vitse-prezident bu illər ərzində bir sıra mühüm layihələrin bərpasında Heydər Əliyev Fondunun dəstəyini diqqətə çatdıraraq, gələcəkdə də bu fəaliyyəti davam etdirəcəklərini vurğulayıb.
Baş keşiş kardinal Ceyms Harvi bu cür mühüm layihələri həyata keçirdiklərinə və görülmüş işlərə görə Müqəddəs Taxt-Tac adından Azərbaycan dövlətinə və Heydər Əliyev Fonduna təşəkkürünü bildirib.
Kardinal qeyd edib ki, bütün katolik və xristian icmalarının əsaslarının qoyulmasında Müqəddəs Pavel çox böyük rol oynayıb. O, Müqəddəs Pavel Bazilikasında indi və gələcəkdə silsilə tədbirlərin keçiriləcəyini vurğulayaraq deyib: “Gördüyünüz bu nəcib işlər Sizin ölkənizi daha yaxından tanımaq üçün yaxşı fürsətdir”.
Heydər Əliyev Fondunun Müqəddəs Pavel Bazilikasının örtüklərinin bərpasında iştirak etdiyini vurğulayan baş keşiş bu işin başa çatdırılmasında xeyli zəhmət çəkildiyini söyləyib. O, Romaya gələn zəvvarların sayını nəzərə alaraq, həmin bazilikada təhlükəsizliyin təmin edilməsi üçün Azərbaycanın dəstəyi ilə görülmüş işlərin müstəsna əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib.
Sonra Bazilikasının baş keşişi kardinal Ceyms Harvinin müşayiəti ilə bazilikada Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə həyata keçirilən bərpa və tikinti işləri ilə tanış olub.
Diqqətə çatdırılıb ki, Müqəddəs Pavel Bazilikası Müqəddəs Pyotr Bazilikasından sonra Vatikanın ikinci ən böyük kilsəsidir və 1980-ci ildə UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilib. Bildirilib ki, Müqəddəs Həvari Pavelin dəfn olunduğu yer üzərində inşa edilən bu kilsə Romada yerləşən dörd əsas papal bazilikadan biridir, Roma Katolik Kilsəsinin ən müqəddəs və tarixi məkanlarından sayılır. Bazilikanın daxili hissəsində I Pyotrdan başlayaraq indiyədək bütün papaların mozaika portretləri yerləşdirilib. Vatikanın gur səs-küylü mühitindən uzaqda yerləşdiyi üçün bazilika sakit və ruhani atmosferi ilə seçilir.
2024-cü il sentyabrın 11-də 25 ildən bir təşkil olunan və Müqəddəs Taxt-Tac tərəfindən qeyd edilən “Yubiley İli” çərçivəsində Vatikan Şəhər Dövlətinin Qubernatorluğu ilə Heydər Əliyev Fondu arasında Müqəddəs Pavel Bazilikasının mərmər örtüklərinin və dekorativ elementlərinin təhlükəsizliyinin təmin olunmasını və təmirini nəzərdə tutan sənəd imzalanıb. Sənədi Qubernatorluğun sabiq prezidenti kardinal Fernando Vergez Alzaqa və Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi, Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov imzalayıblar.

Press release 16 October 2025
First Vice-President Mehriban Aliyeva met with the Archpriest of the Papal Basilica of Saint Paul Outside the Walls in the Vatican and inspected the progress of the restoration work at the Basilica
During her official visit to the Holy See on October 16, First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva met with Cardinal James Harvey, Archpriest of the Papal Basilica of Saint Paul Outside the Walls.
Recalling that this was her sixth visit to the Vatican over the past 14 years, First Vice-President Mehriban Aliyeva noted that interstate relations between Azerbaijan and the Holy See have developed on a strong foundation of mutual respect and friendship. She highlighted the support provided by the Heydar Aliyev Foundation in restoring several important heritage sites over the years and emphasized that this cooperation would continue in the future.
Cardinal James Harvey expressed gratitude on behalf of the Holy See to the Azerbaijani state and the Heydar Aliyev Foundation for implementing such significant restoration projects.
He noted that St. Paul played a pivotal role in laying the foundations of Catholic and Christian communities, adding: “The noble work you are doing is a great opportunity to get to know your country better.” The Cardinal emphasized that a series of events will be held at St. Paul’s Basilica both now and in the future.
Highlighting the Heydar Aliyev Foundation’s involvement in the restoration of the façades of the Basilica of Saint Paul Outside the Walls, Cardinal Harvey underlined the substantial efforts made to complete this work. Considering the large number of visitors coming to Rome, he stressed that the restoration carried out with Azerbaijan’s support holds exceptional importance for ensuring safety at the site.
Following the meeting, First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, accompanied by Cardinal James Harvey, the Archpriest of the Papal Basilica of St. Paul Outside the Walls, visited the Basilica in the Vatican City to review the progress of restoration and construction work carried out with the support of the Heydar Aliyev Foundation.
On September 11, 2024, within the framework of the “Jubilee Year,” celebrated by the Holy See every 25 years, a document was signed between the Governorate of Vatican City State and the Heydar Aliyev Foundation to ensure the preservation and restoration of the marble coverings and decorative elements of Saint Paul’s Basilica. The document was signed by former President of the Governorate Cardinal Fernando Vérgez Alzaga and Assistant to the President of Azerbaijan, Executive Director of the Heydar Aliyev Foundation Anar Alakbarov.