Mətbuat şərhi 16 oktyabr 2025
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva oktyabrın 16-da Avropanın ən böyük pediatrik xəstəxanası olan “Bambino Gesu” hospitalında olub.
“Bambino Gesu” pediatrik xəstəxanasının prezidenti Titsiano Onesti Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya laboratoriyalar haqqında məlumat verib.
Bildirilib ki, 1869-cu ildə Salviati ailəsi tərəfindən əsası qoyulmuş, Roma şəhərində yerləşən, Müqəddəs Taxt-Tacın ekstraterritorial ərazisi hesab olunan “Bambino Gesu” pediatrik xəstəxanası ilkin olaraq özəl xəstəxana kimi yaradılıb. Bu tibb müəssisəsi uşaq müalicəsi üçün nəzərdə tutulmuş ilk strukturlar arasındadır.
Qeyd olunub ki, San Paolo filialı xəstəxananın genetik və hüceyrə tədqiqatları üçün ən müasir texnologiyalarla təchiz edilmiş böyük tədqiqat laboratoriyalarının, o cümlədən qabaqcıl müalicə üsullarının tətbiq olunduğu əczaçılıq emalatxanasının mərkəzidir. Burada klinik diaqnozların nəticələri bir daha təsdiqlənmək üçün genetik analizlərlə qarşılaşdırılır, habelə metabolik analizlər sayəsində pasiyentlərə fərdi tibbi yanaşma tətbiq olunur.
Bu il sentyabrın 10-da Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi və Müqəddəs Taxt-Tacın “Bambino Gesu” pediatrik xəstəxanası arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
“Bambino Gesu” xəstəxanası ilə qurulan əməkdaşlıq nadir xəstəliklər, molekulyar genetika, klinik diaqnostika və digər müvafiq sahələrin Azərbaycanda inkişafına mühüm töhfə verəcək. Bu tərəfdaşlıq azərbaycanlı alim və tədqiqatçılara qabaqcıl elmi yanaşmalara yiyələnmək və müasir texnologiyalarla təchiz olunmuş laboratoriyalarda araşdırmalar aparmaq imkanı yaradacaq. Nəticədə ölkəmizdə bu sahələrdə müstəqil elmi tədqiqatlar aparmağa qadir kadr potensialı formalaşacaq, beynəlxalq standartlara cavab verən yeni laboratoriyaların təsis olunması üçün şərait yaranacaq. Həmçinin əməkdaşlıq çərçivəsində səhiyyə mütəxəssislərimizin təlim və mübadilə proqramlarında iştirakı nəzərdə tutulub.

The First Vice-President familiarized herself with the hospital’s molecular genetics and clinical diagnostics laboratories.
President of Bambino Gesù Pediatric Hospital Tiziano Onesti provided Mehriban Aliyeva with detailed information about the laboratories.
Located in Rome and recognized as an extraterritorial institution of the Holy See, Bambino Gesù Pediatric Hospital was founded in 1869 by the Salviati family and initially operated as a private facility. It is among the first pediatric hospitals in Italy.
The San Paolo branch of the hospital serves as the main hub for its large research laboratories, equipped with state-of-the-art technologies for genetic and cellular research. The branch also includes a pharmaceutical manufacturing facility where advanced treatment methods are applied. Clinical diagnoses are cross-verified with genetic analyses, enabling the implementation of personalized medical approaches through metabolic research.
On September 10 of this year, a Memorandum of Understanding on cooperation was signed between the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan, and the Holy See’s Bambino Gesù Pediatric Hospital.
This partnership will make a significant contribution to the development of research in rare diseases, molecular genetics, clinical diagnostics, and related fields in Azerbaijan. It will provide Azerbaijani scientists and researchers with the opportunity to gain experience in advanced scientific methods and to conduct research in laboratories equipped with cutting-edge technologies. As a result, a cadre of specialists capable of carrying out independent scientific studies in these areas will be established in Azerbaijan, along with the creation of new laboratories meeting international standards. Furthermore, the cooperation envisions the participation of Azerbaijani healthcare professionals in training and exchange programs.