Mətbuat şərhi 28 iyul 2025
Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Sədri Ramin Məmmədov Vatikanda rəsmi səfərdə
İyulun 28-də Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi ilə Müqəddəs Taxt-Tacın Dinlərarası Dialoq üzrə Dikasteriyası arasında dinlərarası dialoq sahəsində anlaşma memorandumu imzalanıb. Sözügedən memorandum tərəflər arasında dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi, qarşılıqlı anlaşma və tolerantlığın gücləndirilməsi məqsədilə təcrübə və məlumat mübadiləsini, həmçinin birgə tədbirlərin həyata keçirilməsini nəzərdə tutur. Sənəddə, həmçinin dini təhsil sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi əks olunub.
Anlaşma memorandumunu Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov və Müqəddəs Taxt-Tacın Dinlərarası Dialoq üzrə Dikasteriyasının prefekti kardinal Corc Ceykob Kuvakad imzalayıblar.
Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov memorandumun dinlərarası harmoniya və mədəni müxtəlifliyin təşviqinə mühüm töhfələr verəcəyinə, bu dəyərlərin tanıdılmasında əhəmiyyətli rol oynayacağına əminliyini ifadə edib. Müqəddəs Yubiley İli münasibətilə təbriklərini çatdıran komitə sədri Azərbaycan Respublikası ilə Müqəddəs Taxt-Tac arasında dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin böyük inkişaf yolu keçdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, Heydər Əliyev Fondu ilə Vatikan arasında əməkdaşlıq dünyada mədəniyyətlərarası dialoq və dünya mədəni irsinə həssas münasibətin ən yaxşı nümunələrindən biri kimi qiymətləndirilir. Vurğulayıb ki, katakombaların bərpası, Vatikan muzeyi və Apostol kitabxanası ilə əməkdaşlıq, arxiv əlyazmalarının rəqəmsallaşdırılması kimi uğurlu layihələrin məqsədi bəşəriyyətin ümumi irsinə töhfə verməkdən ibarətdir.
Ölkəmizdəki dini mühit barəsində məlumat verən Ramin Məmmədov qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən dövlət siyasəti beynəlxalq hüququn prinsip və normalarına əsaslanır. Azərbaycanda dini konfessiyalar arasında qarşılıqlı hörmət, anlaşma mühitinin gücləndirilməsinə xüsusi diqqət yetirilir.
R.Məmmədov bildirib ki, torpaqlarımız işğaldan azad edildikdən sonra atılan əsas addımlardan biri də erməni vandalizminə məruz qalmış dini abidələrin bərpası və yenidən qurulması prosesidir. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu bu məqsədlə işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə böyük layihələr həyata keçirir.
Müqəddəs Taxt-Tacın Dinlərarası Dialoq üzrə Dikasteriyasının prefekti kardinal Corc Ceykob Kuvakad Azərbaycanla Vatikan arasında yüksəksəviyyəli əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edib, Roma papaları II İoann Pavel və Fransiskin ölkəmizə səfərlərinin əlaqələrimizin inkişafındakı roluna toxunub. Bu memorandumu ölkəmizdə dini azlıqlara hörmət və ehtiramın göstəricisi olan, 2011-ci il aprelin 29-da “Azərbaycan Respublikası və Müqəddəs Taxt-Tac arasında Katolik Kilsəsinin Azərbaycan Respublikasında hüquqi statusu haqqında” imzalanan sazişlə möhkəmlənmiş əlaqələrin uğurlu nəticəsi kimi dəyərləndirib. Kardinal, eyni zamanda, sənəd çərçivəsində həyata keçiriləcək layihələrin dinlərarası harmoniya və mədəni müxtəlifliyin təşviqində mühüm rol oynayacağına əminliyini ifadə edib. Memorandumun təsdiqlənməsi və imzalanmasına verdiyi dəstəyə görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə ehtiramını bildirib.
Komitə sədri səfər çərçivəsində eyni zamanda Müqəddəs Taxt-Tacın Dövlət katibinin müavini Edqar Penna Parra ilə görüşüb. Görüş zamanı Azərbaycan ilə Müqəddəs Taxt-Tac arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə inkişafından məmnunluq ifadə olunub, dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqində qarşılıqlı əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb.
Ramin Məmmədov Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə dini müxtəlifliyin qorunması, dinlərarası harmoniyanın gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən dövlət siyasəti barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, dinlərarası dialoqun dərinləşməsi istiqamətində aparılan məqsədyönlü dövlət siyasəti multikultural və tolerant mühiti möhkəmləndirir. Dini qurumlar ölkə qanunvericiliyinin onlara verdiyi imkanlardan bəhrələnərək dinlərarası dialoqun möhkəmlənməsində və inkişafında yaxından iştirak edirlər.
O, həmçinin qeyd edib ki, Azərbaycan dövləti tərəfindən dini icmalara maddi və mənəvi dəstək göstərilir, dini və mədəni abidələrin bərpası və qorunması istiqamətində mühüm addımlar atılır. Komitə sədri Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun Vatikanda dini-mədəni abidələrin təmiri və bərpası istiqamətində həyata keçirdiyi layihələrin bəşəriyyətin ümumi irsinə sonsuz ehtiramın ifadəsi olduğunu vurğulayıb.
Edqar Penna Parra Vatikanla Azərbaycan arasında münasibətlərin inkişafını yüksək qiymətləndirərək, sülh və qarşılıqlı anlaşma naminə göstərilən təşəbbüslərin əhəmiyyətinə diqqət çəkib. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın nəcib təşəbbüsü ilə dünya mədəni, tarixi və dini irsinin qorunmasına, mədəniyyətlər və dinlərarası əlaqələrin inkişafına xidmət edən layihələri xüsusilə vurğulayıb. Qloballaşan dünyada dinlərarası dialoqun əhəmiyyəti barədə danışan Dövlət katibinin müavini bu istiqamətdə keçirilən tədbirlərin bəşəri dəyərlərin təşviqində böyük önəm daşıdığını deyib.

Official Visit of the Chairman of the State Committee for Work with Religious Organizations of the Republic of Azerbaijan to the Vatican
Azerbaijan’s State Committee for Work with Religious Institutions and the Dicastery for Interreligious Dialogue of the Holy See signed a Memorandum of Understanding on interreligious dialogue.
The memorandum envisages the exchange of experience and information between the parties, as well as the implementation of joint events to promote the interreligious and intercultural dialogue, strengthen mutual understanding and tolerance. The document also includes cooperation in the field of religious education.
The MoU was inked by Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee for Work with Religious Institutions, and Cardinal George Jacob Koovakad, Prefect of the Dicastery for Interreligious Dialogue of the Holy See.
Chairman of the State Committee Ramin Mammadov expressed his confidence that the memorandum would make a tangible contribution to promoting interreligious harmony and cultural diversity.
Expressing his congratulations on the Jubilee Holy Year, the Chairman emphasized that the friendly and cooperative relations between the Republic of Azerbaijan and the Holy See have traversed a long path of development. He described the collaboration between the Heydar Aliyev Foundation and the Vatican as one of the best examples of intercultural dialogue and sensitive attitude to the global cultural heritage. He emphasized that the successful projects such as the restoration of the catacombs, cooperation with the Vatican Museum and the Vatican Apostolic Library, and the digitization of archival manuscripts aims to contribute to the common heritage of mankind.
Highlighting the country’s religious environment, Ramin Mammadov noted that the policy pursued under President Ilham Aliyev’s leadership is based on the principles and norms of international law. Azerbaijan pays special attention to boosting mutual understanding between the religious confessions.
Ramin Mammadov noted that one of the main steps taken following the liberation of the occupied territories is the process of restoration and reconstruction of religious monuments that have been subjected to Armenian vandalism. For this purpose, the Heydar Aliyev Foundation, led by First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, is implementing major projects in the liberated territories.
George Jacob Koovakad hailed the high-level cooperation between Azerbaijan and the Vatican. He touched upon the role of the visits of Popes John Paul II and Francis to Azerbaijan in the development of the bilateral relations. He described this memorandum as a successful result of relations solidified by the agreement signed on April 29, 2011 between the Republic of Azerbaijan and the Holy See on the Legal Status of the Catholic Church in the Republic of Azerbaijan, which is an indicator of respect and honor for religious minorities in the country. The Cardinal also expressed his confidence that the projects to be implemented within the framework of the document would play a crucial role in promoting interreligious harmony and cultural diversity. He expressed his gratitude to President of Azerbaijan Ilham Aliyev for supporting the approval and signing of the memorandum.
In the framework of his visit, the Chairman of the State Committee for Work with Religious Organizations also met with Archbishop Edgar Peña Parra, Substitute for the Secretariat of State of the Holy See.
During the meeting, the officials praised the development of relations between Azerbaijan and the Holy See, underscoring the significance of mutual cooperation in promoting interreligious and intercultural dialogue.
Ramin Mammadov provided an overview of the Azerbaijani state policy pursued under the leadership of President Ilham Aliyev, which is aimed at safeguarding religious diversity and interreligious harmony in the country, as well as providing financial and moral support to the religious communities, and ensuring the restoration of religious and cultural monuments.
He also highlighted the restoration projects of the religious and cultural monuments in Vatican implemented by the Heydar Aliyev Foundation led by Azerbaijani First Vice-President Mehriban Aliyeva, adding that these efforts indicate a profound respect for the common heritage of humanity.
Archbishop Edgar Peña Parra hailed the development of relations between Vatican and Azerbaijan, stressing the importance of efforts aimed at advancing peace and mutual understanding. He particularly outlined the projects implemented by Azerbaijani First Vice-President and President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, serving to safeguard global cultural, historical, and religious heritage, as well as foster intercultural and interreligious ties.