Azərbaycanın Müqəddəs Taxt-Tacdakı səfirliyinin inzibati ofisi açılıb Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva tədbirdə iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Vatikanın dövlət katibi kardinal Pietro Parolin tədbirdə iştirak ediblər.
Azərbaycanın Müqəddəs Taxt-Tacdakı səfiri İlqar Muxtarov səfirliyin inzibati ofisi barədə məlumat verib. Bildirilib ki, səfirliyin inzibati ofisi Müqəddəs Pyotr Bazilikasına aparan əsas küçə olan Via Conciliazione ünvanında, Vatikanın Apostol Sarayına çox yaxın bir ərazidə yerləşir. Burada Vatikana məxsus rəsmi qurumlar, eləcə də Müqəddəs Taxt-Tacda akkreditə olunmuş bir neçə səfirliyin inzibati ofisləri də yerləşir.
Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan Respublikası ilə Müqəddəs Taxt-Tac arasındakı münasibətlər son illərdə qarşılıqlı maraqlar, hörmət və səmərəli əməkdaşlıq ruhunda yüksələn xətlə inkişaf edir, bu işbirliyi getdikcə daha da dərinləşir və şaxələndirilir.
Sonra Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Vatikanın dövlət katibi kardinal Pietro Parolin çay süfrəsi arxasında ikitərəfli münasibətlərə və beynəlxalq gündəliyə aid məsələlər, qarşılıqlı maraq doğuran digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
2021-ci ildə Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Müqəddəs Taxt-Tac yanında səfirliyinin rəsmi təsis edilməsi haqqında Qanunu imzalayıb. 2022-ci ildə İlqar Muxtarov ölkəmizin Müqəddəs Taxt-Tacda ilk rezident səfiri təyin olunub.

Administrative office of Azerbaijani Embassy to the Holy See inaugurated First Vice-President Mehriban Aliyeva attended the event
First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and Cardinal Pietro Parolin, Secretary of State of the Vatican, attended the event.
Azerbaijan’s Ambassador to the Holy See Ilgar Mukhtarov briefed the participants on the newly opened administrative office, located on Via della Conciliazione — the main avenue leading to St. Peter's Basilica, in close proximity to the Apostolic Palace of the Vatican. The street also hosts official institutions of the Vatican, as well as administrative offices of several embassies accredited to the Holy See.
It was highlighted that relations between the Republic of Azerbaijan and the Holy See have been steadily developing in recent years in a spirit of mutual respect, interest, and fruitful cooperation, with collaboration deepening and diversifying across various fields.
Following the ceremony, First Vice-President Mehriban Aliyeva and Cardinal Pietro Parolin exchanged views over tea on bilateral relations, the international agenda, and other matters of mutual interest.
In 2021, President Ilham Aliyev signed the law on the official establishment of the Embassy of Azerbaijan to the Holy See. In 2022, Ilgar Mukhtarov was appointed as Azerbaijan’s first resident ambassador to the Holy See.