Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Vatikan şəhər-dövlətinin qubernatorluğunun prezidenti ilə görüşüb və ailə üzvləri ilə birlikdə Vatikan bağlarında ağacəkmə mərasimində iştirak edib.
Görüşdə qubernatorluğun prezidenti Raffaella Petrini Heydər Əliyev Fondunun Vatikanda həyata keçirdiyi layihələrə görə Azərbaycan dövlətinə dərin və səmimi təşəkkürünü bildirib. Rahibə Raffaella Petrini Azərbaycanın Birinci vitse-prezidentinin Müqəddəs Taxt-Taca səfərlərini yüksək qiymətləndirərək, Mehriban Əliyevanın qarşılıqlı anlaşmanın, dinlərarası dialoqun və mədəni əlaqələrin inkişafına göstərdiyi dəyərli dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib. O qeyd edib ki, belə təşəbbüslər xalqlar arasında dostluğun, qarşılıqlı anlaşmanın və mehriban münasibətlərin formalaşmasına xidmət edir.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva səmimi qəbula və göstərilən diqqətə görə Vatikan dövlətinin qubernatorluğuna minnətdarlığını ifadə edib. Mehriban Əliyeva rahibə Raffaella Petrinini Bakıya rəsmi səfərə dəvət edərək, Azərbaycanla Vatikan arasında əməkdaşlığın yeni istiqamətlərdə genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Raffaella Petrini dəvətini məmnunluq hissi ilə qəbul edərək, yaxın zamanlarda Azərbaycana səfər etmək niyyətində olduğunu bildirib.
Qarşılıqlı hörmət şəraitində keçən görüşdə Azərbaycan ilə Vatikanın qubernatorluğu arasında mədəni, dini və humanitar sahələrdə praktiki əməkdaşlığın perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Daha sonra, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri Vatikan şəhər-dövlətinin qubernatorluğunun prezidenti, rahibə Raffaella Petrini ilə birgə Vatikan bağlarında ağacəkmə mərasimində iştirak ediblər.
Azərbaycan tərəfinin Müqəddəs Taxt-Taca hədiyyəsi olan və ölkəmizdən gətirilən nar ağacı respublikamızda həyat mənbəyinin, ailə bütövlüyünün, bolluğun və məhsuldarlığın rəmzi kimi qəbul edilir. Bildirilib ki, bir çox faydalı xüsusiyyətlərə malik olan nar mədəniyyətimizin müxtəlif aspektlərində geniş istifadə olunur.
Tarixi, memarlıq və dini baxımdan böyük əhəmiyyətə malik Vatikan bağlarında əkilən nar ağacı Azərbaycan ilə Müqəddəs Taxt-Tac arasında dostluğu və əməkdaşlığı təcəssüm etdirəcək.
Vatikan şəhər-dövlətinin qubernatorluğunun prezidenti, rahibə Raffaella Petrini Azərbaycan tərəfinin bu dəyərli hədiyyəsinə görə Mehriban xanım Əliyevaya dərin minnətdarlığını bildirərək, onun dövlətlərimiz arasında yüksələn xətlə inkişaf edən dostluğun və əməkdaşlığın vacib bir rəmzini təşkil edəcəyini vurğulayıb

First Vice-President Mehriban Aliyeva met with the President of the Governorate of Vatican City State and, together with her family members, took part in a tree-planting ceremony in the Vatican Gardens.
During the meeting, Sister Raffaella Petrini expressed deep and sincere gratitude to the Azerbaijani state for the projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation in the Vatican. She highly appreciated First Vice-President Mehriban Aliyeva’s visits to the Holy See, expressing gratitude for her valuable support in promoting mutual understanding, interfaith dialogue, and the development of cultural ties. She noted that such initiatives foster friendship, mutual understanding, and warm relations among peoples.
First Vice-President Mehriban Aliyeva thanked the Vatican City State Governorate for the warm reception and attention shown. She invited Sister Raffaella Petrini to make an official visit to Baku, emphasizing the importance of expanding cooperation between Azerbaijan and the Vatican in new directions. Sister Raffaella Petrini warmly accepted the invitation, expressing her intention to visit Azerbaijan in the near future.
The meeting, held in an atmosphere of mutual respect, included an exchange of views on the prospects for practical cooperation between Azerbaijan and the Vatican Governorate in the cultural, religious, and humanitarian fields.
Subsequently, First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, together with her family members and Sister Raffaella Petrini, President of the Governorate of Vatican City State, participated in a tree-planting ceremony in the Vatican Gardens.
The pomegranate tree, a gift from the Azerbaijani side to the Holy See, symbolizes the source of life, family integrity, abundance, and fertility in Azerbaijan. It was mentioned that the pomegranate, which has many useful properties, is widely used in various aspects of the Azerbaijani culture.
The pomegranate tree planted in the Vatican Gardens, which are of great historical, architectural and religious importance, will embody the friendship and cooperation between Azerbaijan and the Holy See.
Expressing her profound gratitude to Mehriban Aliyeva for this valuable gift from the Azerbaijani side, Sister Raffaella Petrini, President of the Governorate of Vatican City State, underlined that it will become a crucial symbol of the friendship and cooperation consistently advancing between the two countries.