Heydər Əliyev Fondu ilə Vatikan Apostol Kitabxanası və Apostol Arxivi arasında memorandum imzalanıb
Memorandumu Müqəddəs Taxt-Tacda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov, Apostol Kitabxanası və Apostol Arxivinin rəhbəri arxiyepiskop Covanni Çezare Paqatzi imzalayıblar.
Sənədin məqsədi elm və tədqiqat sahəsində birbaşa əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsini dəstəkləmək, həmçinin Vatikan arxivlərində Azərbaycan tarixi ilə bağlı sənədlərin araşdırılması, qorunması və rəqəmsallaşdırılmasını təmin etməkdir.
1475-ci ildə təsis edilən Vatikan Apostol Kitabxanası dünyanın ən qədim və nüfuzlu elmi mərkəzlərindən biri hesab olunur. Zəngin fonduna nadir əlyazmalar, inkunabullar, qədim xəritələr və müxtəlif dillərdə dəyərli nəşrlər daxil olan bu kitabxana yalnız ixtisaslaşmış tədqiqatçılar üçün açıqdır. Vatikan Apostol Arxivi isə 1612-ci ildə Papa V Pavelin fərmanı ilə kitabxanadan ayrılaraq müstəqil qurum kimi formalaşıb. Burada Müqəddəs Taxt-Tacın əsrlər boyu apardığı diplomatik yazışmalar, papaların fərmanları, inzibati qeydiyyatlar və digər rəsmi sənədlər qorunur. Arxiv bu gün dünya üzrə ən mühüm və tədqiqatçılar üçün qiymətli olan tarixi mənbələrdən biri kimi tanınır.

Press release 10 September 2025
The memorandum was signed by Anar Alakbarov, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan and Executive Director of the Heydar Aliyev Foundation, and Archbishop Giovanni Cesare Pagazzi, head of the Apostolic Library and Archive.
The purpose of the document is to promote direct cooperation and experience exchange in the fields of science and research, as well as to facilitate the study, preservation, and digitization of documents related to Azerbaijani history held in the Vatican archives.
Established in 1475, the Vatican Apostolic Library is considered one of the oldest and most prestigious scientific centers in the world. Its rich collection includes rare manuscripts, incunabula, ancient maps, and valuable publications in various languages, accessible only to specialized researchers. The Vatican Apostolic Archive, separated from the library in 1612 by order of Pope Paul V to become an independent institution, preserves centuries of diplomatic correspondence, papal decrees, administrative records, and other official documents of the Holy See. The archive is recognized today as one of the most significant historical sources for researchers worldwide.