Heydər Əliyev Fondu Vatikanın Bambino Gesu xəstəxanası ilə Anlaşma Memorandumu imzalayıb
İmzalanma Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərovun Müqəddəs Taxt-Taca səfəri çərçivəsində baş tutub. Sənədi Prezidentin köməkçisi, Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov və Bambino Gesu xəstəxanasının rəhbəri Tiziano Onesti imzalayıblar.
Anlaşma Memorandumu çərçivəsində Avropanın ən böyük pediatrik tibb müəssisəsi ilə təlim-tədris proqramlarının həyata keçirilməsi, molekulyar genetika və fərdi tibbi yanaşma sahəsində birgə tədqiqatların aparılması, eləcə də Azərbaycanda müalicəsi mümkün olmayan mürəkkəb klinik halların Bambino Gesu ilə birgə diaqnostikası və müalicəsi nəzərdə tutulur. Əməkdaşlığın əsas istiqamətlərini Azərbaycanda pediatriya sahəsində çalışan tibb işçilərinin peşəkar bilik və bacarıqlarının artırılması, molekulyar genetika, klinik diaqnostika və nadir xəstəliklər sahəsində birgə elmi və klinik fəaliyyətlərin təşkili, habelə genom diaqnostikası və fərdi tibbi yanaşmaların ölkəmizdə tətbiqinin genişləndirilməsi təşkil edir.
1869-cu ildə əsası qoyulan Bambino Gesu xəstəxanası hazırda uşaq xəstəlikləri üzrə Avropanın ən böyük xəstəxanası və tədqiqat mərkəzi, eyni zamanda, bütün növ uşaq orqan, hüceyrə və toxuma transplantasiyasını yerinə yetirmək üçün səlahiyyətli Avropa mərkəzlərindən biridir. Xəstəxana, həmçinin 40-dan çox ölkənin iştirak etdiyi nadir xəstəliklər üçün ən böyük qlobal məlumat bazası olan “Orphanet”in İtaliyadakı qərargahıdır.

Press release 09 September 2025
The signing took place as part of Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan and Executive Director of the Heydar Aliyev Foundation Anar Alakbarov’s visit to the Holy See. The document was inked by Anar Alakbarov, and Tiziano Onesti, Head of the Bambino Gesù Hospital.
The memorandum envisages the implementation of training and educational programs with Europe’s largest pediatric medical institution, the conduct of joint research in the fields of molecular genetics and personalized medicine, as well as cooperation in the diagnosis and treatment of complex clinical cases that cannot be treated in Azerbaijan, together with Bambino Gesù Hospital.
The main areas of cooperation also include enhancing the professional knowledge and skills of medical personnel working in pediatrics in Azerbaijan, organizing joint scientific and clinical activities in molecular genetics, clinical diagnostics, and rare diseases, as well as expanding the application of genomic diagnostics and personalized medical approaches in Azerbaijan.
Founded in 1869, Bambino Gesù Hospital is today the largest pediatric hospital and research center in Europe. It is also one of the European centers authorized to perform all types of pediatric organ, cell, and tissue transplants. In addition, the hospital serves as the Italian headquarters of “Orphanet,” the world’s largest database for rare diseases, which brings together participants from more than 40 countries.