Mətbuat şərhi 17 oktyabr 2025
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva kardinal Pietro Parolini yenidən görməyinə şad olduğunu deyərək, katolik dünyasını “Yubiley İli” münasibətilə təbrik edib.
Vatikanın dövlət katibinin keçən ilin noyabrında Azərbaycanda keçirilən COP29 tədbirində iştirakına görə təşəkkürünü bildirən Birinci vitse-prezident ölkəmizin Müqəddəs Taxt-Tacla inkişaf edən əməkdaşlığının son illər ərzində vüsət almış dinamikasından məmnunluğunu ifadə edib.
Azərbaycanın dini tolerantlıq və multikulturalizm dəyərlərini özündə birləşdirən ölkə olduğunu diqqətə çatdıran Mehriban Əliyeva bunun həm dövlət siyasəti, həm də cəmiyyətimizin yaşayış tərzi olduğunu vurğulayıb. Birinci vitse-prezident Müqəddəs Taxt-Tacla əməkdaşlıq çərçivəsində Heydər Əliyev Fondu tərəfindən görülən işlər barədə danışaraq, ikitərəfli əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu bildirib. Ölkəmizdə katolik icması ilə münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edən Birinci vitse-prezident deyib: “Dövlət katibinin keçən ilin noyabrında Azərbaycanda qaldırdığı məsələ - ölkəmizdə ikinci Katolik Kilsəsinin tikilməsi müsbət həllini tapmaqdadır. Prezident İlham Əliyev tərəfindən artıq bu barədə müsbət qərar verilib və bu yaxınlarda paytaxtımızda ikinci Katolik Kilsəsinin inşasına başlanılacaq”. Mehriban Əliyeva kardinal Pietro Parolinin Azərbaycanda ölkəmizin və xalqımızın yaxın dostu kimi tanındığını qeyd edib, əməkdaşlığımızın sürətlə və uğurla inkişafına görə ona minnətdarlığını bildirib.
Pietro Parolin Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanı yenidən görməkdən şərəf duyduğunu deyərək, Azərbaycan dövlətinə, münasibətlərin bu səviyyəyə çatdırılmasında səylərinə görə şəxsən Prezident İlham Əliyevə dərin təşəkkürünü ifadə edib. O, keçən ilin noyabrında COP29-la bağlı Azərbaycana səfəri zamanı Prezident İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunmasını Müqəddəs Taxt-Taca hörmətin təzahürü kimi qiymətləndirib. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə uğurla həyata keçirilən layihələr barədə danışan kardinal bu əməkdaşlığı yüksək dəyərləndirib. O, həmçinin Azərbaycanda fəaliyyət göstərən katolik icması ilə dövlət arasında nümunəvi münasibətlərin mövcud olduğunu diqqətə çatdıraraq, dövlətlərimizin əməkdaşlığının möhkəmləndirilməsinin önəmini vurğulayaraq deyib: “Bakıda ikinci Katolik Kilsəsinin tikilməsi çox təqdirəlayiq haldır, buna görə Azərbaycana minnətdarıq. Bu, bir daha ölkənizdə bütün dinlərə göstərilən qayğı və hörmətin təzahürüdür. Azərbaycan bu mənada bir çox ölkələr üçün nümunədir”.
Kardinal Katolik Kilsəsinin apostol prefekti, yepiskop Vladimir Feketenin Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Dostluq” ordeni ilə təltif edilməsinin Müqəddəs Taxt-Taca hörmətin daha bir əlaməti olduğunu diqqətə çatdırıb.
Dövlət katibi Pietro Parolin avqustun 8-də Vaşinqtonda Azərbaycan, Ermənistan və ABŞ tərəfindən Birgə Bəyannamənin imzalanması, Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh sazişinin paraflanması münasibətilə ölkəmizi təbrik edib, Vatikanın regionda sülhün bərqərar olmasını birmənalı şəkildə dəstəklədiyini bildirib.
Təbriklərə görə kardinal Pietro Parolinə minnətdarlığını ifadə edən Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Vaşinqton Sammitinin nəticələrini yüksək qiymətləndirərək, Azərbaycan və Ermənistan rəhbərlərinin sülh gündəliyinə sadiq qaldıqlarını, regionda davamlı sülhün bərqərar olmasına ümidvar olduğunu vurğulayıb.

First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva met with Vatican’s Secretary of State
First Vice-President Mehriban Aliyeva expressed her pleasure at meeting Cardinal Pietro Parolin again and congratulated the Catholic world on the occasion of the “Jubilee Year.”
She thanked the Secretary of State for his participation in the COP29 event held in Azerbaijan in November last year and hailed the dynamic expansion of cooperation between Azerbaijan and the Holy See in recent years.
Emphasizing that Azerbaijan embodies the values of religious tolerance and multiculturalism as both state policy and a societal norm, Mehriban Aliyeva spoke about the work carried out by the Heydar Aliyev Foundation within the framework of cooperation with the Holy See. She noted the great potential for further developing bilateral relations. Speaking about the relations with the Catholic community in Azerbaijan, the First Vice-President said: “The issue raised during the Secretary of State's visit to Azerbaijan in November last year—the construction of a second Catholic Church in our country—has found a positive resolution. A positive decision on this matter has already been made by President Ilham Aliyev, and construction of the second Catholic Church in the capital will begin in the near future.” Mehriban Aliyeva underlined that Cardinal Pietro Parolin is regarded in Azerbaijan as a close friend of the country and its people and expressed gratitude for his contributions to the successful and steady development of bilateral cooperation.
Cardinal Pietro Parolin expressed his honor at seeing First Vice-President Mehriban Aliyeva again and conveyed his deep appreciation to the Azerbaijani state and personally to President Ilham Aliyev for efforts in strengthening relations with the Holy See. He described his meeting with President Ilham Aliyev during his visit to Azerbaijan at COP29 as a gesture of respect toward the Vatican. Highlighting the projects implemented with the support of the Heydar Aliyev Foundation, the Cardinal praised the cooperation and the exemplary relations between the state and the Catholic community in Azerbaijan. “The construction of a second Catholic Church in Baku is a highly commendable development, and for that, we are grateful to Azerbaijan. This is yet another manifestation of the care and respect shown to all religions in your country. Azerbaijan serves as an example for many countries in this regard,” he said.
The Cardinal also noted that the awarding of Bishop Vladimir Fekete, Apostolic Prefect of the Catholic Church in Azerbaijan, with the “Friendship” Order by President Ilham Aliyev is another sign of respect toward the Holy See.
Pietro Parolin congratulated Azerbaijan on the signing of the Joint Declaration by Azerbaijan, Armenia, and the United States on August 8 in Washington, and on the initialing of the peace treaty between Armenia and Azerbaijan. He reaffirmed the Vatican’s unequivocal support for peace in the region.
Expressing her gratitude to Cardinal Pietro Parolin for his congratulations, First Vice-President Mehriban Aliyeva highly valued the outcomes of the Washington Summit, emphasizing that the leaders of Azerbaijan and Armenia remain committed to the peace agenda and expressing hope for the establishment of lasting peace in the region.