Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Vatikan Apostol Kitabxanasını ziyarət edib
Apostol Kitabxanası və Apostol Arxivinin rəhbəri arxiyepiskop Monsenyor Covanni Çezare Paqatzi Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpa olunan və rəqəmsallaşdırılan tarixi əlyazmalar, həmçinin tarixi mənbələr haqqında məlumat verib.
Diqqətə çatdırılıb ki, 2013-cü və 2014-cü illərdə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Vatikan Apostol Kitabxanasında aşkar edilmiş Azərbaycanın tarixi və mədəniyyəti, o cümlədən türkdilli irsin qorunması kontekstində əhəmiyyətə malik 75 əlyazmanın bərpası və rəqəmsallaşdırılması artıq həyata keçirilib. Əlavə olunub ki, 10 sentyabr 2025-ci ildə Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Vatikan Apostol Kitabxanası və Vatikan Apostol Arxivi arasında yeni Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Qeyd olunub ki, Vatikan Apostol Kitabxanası və Vatikan Apostol Arxivi ilə əməkdaşlıq azərbaycanlı alim və tədqiqatçılara burada mühafizə olunan nadir əlyazmalara, qədim xəritələrə, eləcə də müxtəlif dillərdə dəyərli nəşrlərə çıxış imkanı verəcək. Bildirilib ki, bu, gələcəkdə, həmçinin Azərbaycanın tarixi və mədəni irsi barədə yeni və mühüm məlumatların əldə olunmasına şərait yaradacaq.
Sonda Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Apostol Kitabxanasına Azərbaycanın tarixi, təbiəti və mədəni irsinə həsr olunmuş bir sıra kitab və nəşrlər hədiyyə edib.

Press release 17 October 2025
Archbishop Monsignor Giovanni Cesare Pagazzi, Head of the Apostolic Library and the Apostolic Archives, provided First Vice-President Mehriban Aliyeva with detailed information about the historical manuscripts and sources that have been restored and digitized with the support of the Heydar Aliyev Foundation.
It was noted that in 2013 and 2014, 75 manuscripts of great historical and cultural significance for Azerbaijan — including those related to the preservation of Turkic-language heritage — discovered in the Vatican Apostolic Library, were restored and digitalized with the support of the Heydar Aliyev Foundation. It was also mentioned that on September 10, 2025, a new Memorandum of Understanding was signed between the Heydar Aliyev Foundation, the Azerbaijan National Academy of Sciences, the Vatican Apostolic Library, and the Vatican Apostolic Archives.
The parties emphasized that cooperation with the Vatican Apostolic Library and the Vatican Apostolic Archives will provide Azerbaijani scholars and researchers with access to rare manuscripts, ancient maps, and valuable publications in various languages preserved in these institutions. This partnership will also create opportunities to obtain new and significant information about Azerbaijan’s historical and cultural heritage in the years to come.
At the conclusion of the visit, First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva presented the Apostolic Library with a selection of books and publications dedicated to the history, nature, and cultural heritage of Azerbaijan.